7 دلیل برای یادگیری پایتون

چرا پایتون؟…
هفت دلیلی که باعث میشود همین حالا یادگیری پایتون را شروع کنید:
1- پایتون یک زبان عالی برای مبتدی‌هاست.
2- با پایتون می‌توانید درآمد خیلی بالایی داشته باشید.
3- با پایتون می‌توانید برنامه‌های تحت وب بسازید.
4- پایتون، سریع و چالاک است.
5- پایتون، امنیت خیلی بالایی دارد.
6- از پایتون حتی برای کارهای علمی مثل یادگیری ماشین و هوش‌مصنوعی می‌توانید استفاده کنید.
7- پایتون، بسیار متنوع و انعطاف‌پذیر است.
می‌دانید از چه چیزی خیلی متنفر هستم؟ مقاله‌های خیلی تکنیکی که همه هدفشان این است که به برنامه‌نویس‌ها بگویند شما باید فلان کارها را به فلان دلایل انجام دهید، در حالیکه که خود نویسنده هیچ وقت تجربه شخصی از آن کارها را نداشته است. اما مقاله من هیچ شباهتی به اینگونه مقاله‌ها ندارد. من در اینجا میخواهم هفت دلیل واقعی برای یادگیری پایتون را با شما درمیان بگذارم، هفت دلیلی که هر کدامشان داستانی در زندگی شخصی من داشته اند و در شغلم بهم کمک کرده اند.
آیا تازه وارد دنیای برنامه‌نویسی شده اید؟ پس بدانید پایتون برای شماست. خیلی سریع می توانید آن را یاد بگیرید.
یادم است اولین باری که وارد دنیای برنامه‌نویسی شدم 15 سال پیش بود، یادش بخیر آن روزها یک نوجوان 17 ساله بودم. سال‌های آخر دبیرستان درسی به نام مبانی کامپیوتر داشتیم. البته خیلی از دانش‌آموزان همیشه از این درس فراری بودند اما من از همان موقع حس می‌کردم که چقدر به این درس علاقه‌مندم. وقتی در 17 سالگی اولین برنامه “HELLO WORLD!” را با BASIC نوشتم، فکر میکردم شاخ غول را شکسته ام. بعد از ماراتن کنکور، درست سال اول که وارد دانشگاه شدم، تازه فهمیدم که زبان‌هایی به اسم C و ++ C هستند که من هیچ اطلاعاتی از آنها نداشته ام. آن روز انقدر انگیزه زیادی داشتم که به کتابخانه دانشگاه رفتم و یک کتاب زبان C چندصد صفحه‌ای به امانت گرفتم. خلاصه با زبان C رسما وارد دنیای برنامه‌نویسی شدم.
راستش را بخواهید از زبان C خوشم میامد اما به صورت کامل راضیم نمیکرد. آن موقع‌ها میگفتند یک زبان برنامه‌نویسی آمده که اسمش جاواست. تعریف‌هایی که از جاوا میشنیدیم، خیلی وسوسه ام میکرد که به سراغش بروم. اولین بار مفهوم شیگرایی را با جاوا فهمیدم. وقتی وارد جاوا شدم تاحدی توانستم با آن ارتباط خوبی برقرار کنم که زبان C را کاملا کنار گذاشتم.
جاوا تقریبا همهی نیازهای مرا برآورده می‌کرد، اما به صورت خیلی اتفاقی با پایتون آشنا شدم. شاید باورتان نشود یک روز در حال گشتزنی در گوگول درباره انواع مار پایتون بودم که فهمیدم یک زبان برنامه‌نویسی هم به این نام موجود است! اسم این زبان برنامه‌نویسی انقدر برایم جذاب بود که ترغیب شدم اطلاعات بیشتری از آن بدانم. وقتی اولین بار کدهای پایتون را دیدم واقعا حیرت‌زده شدم. کدهای پایتون آنقدر قابل‌فهم و آشنا بود که احساس می‌کردم سالهاست آن‌ها را میشناسم، چیزی مثل زبان مادری.
درآمد بالا با پایتون
بر اساس تحقیقی که indeed.com در سال 2016 انجام داد، حقوق متوسط یک برنامه‌نویس پایتون 107 هزار دلار در سال است.
بر اساس این تحقیق، زبان‌های ++Swift،Python ، Ruby، Cو Java به ترتیب در رتبه‌های اول تا پنجم بالاترین درآمدها قرار داشته‌اند. خیلی طبیعی است که انتظار داشته باشیم زبان swift به خاطر تقاضای بسیار بالا برای برنامه‌نویسی سیستم‌‌‌های عامل مبتنی بر iOS در رتبه اول قرار داشته باشد، اما حضور یک زبان اسکریپتی به نام پایتون در رتبه دوم بسیار قابل توجه است.
شاید شما به درآمد 107 هزار دلاری پایتون فقط به چشم یک عدد نگاه کنید اما این عددی است که من واقعا آن را با همه وچودم لمس کرده‌ام و درست به همین خاطر است که به خودم این اجازه را می‌دهم که شما را هم در این تجربه شخصی‌ام شریک کنم و به شما انگیزه دهم تا یادگیری پایتون را هر چه سریعتر شروع کنید.
پایتون برای توسعه برنامه‌های تحت وب
باید اعتراف کنم وقتی اولین بار برنامه‌نویسی تحت وب را شروع کردم، اصلا پایتون را نمی‌شناختم. خیلی صادقانه بگویم، من برنامه‌نویسی تحت وب را با PHP شناختم و به همین خاطر هنوز هم احترام زیادی برای PHP قائلم چرا که برای اولین بار مرا به فضای وب وارد کرد. در واقع آن روزها انقدر عاشق PHP بودم که اصلا تصور کد زدن با زبانی غیر از PHP برایم محال بود. این تصور برای سال‌ها ادامه داشت تا اینکه بعدها که با Python آشنا شدم، فهمیدم پایتون برای برنامه‌نویسان وب، فریم‌ورکی به نام Django (جانگو) را فراهم کرده که برنامه نویسی تحت وب را بسیار لذت‌بخش می‌کند.
هر چه بیشتر با امکانات جانگو آشنا می‌شدم از کد زدن با آن بیشتر لذت می‌بردم، البته این را هم بگویم هنوز نمی‌توانم ادعا کنم که PHP را کاملا کنار گذاشته‌ام، چرا که برای خیلی از کارها هنوز به آن برمی‌گردم. اما انگیزه اصلی من از برنامه‌نویسی با جانگو این است که مرا درگیر کار کردن با پایگاه‌داده‌ها نمی‌کند. در واقع من از پایگاه‌داده‌ها استفاده می‌کنم بدون آنکه از زبان SQL چیزی بدانم. اینکه با پایتون کد بزنم و تمام فیلدهای مورد نیاز پایگاه داده‌ها به صورت خودکار ایجاد شود، برای من خیلی جذاب است.
پایتون به جز ِDjango، فریم‌ورک دیگری به نام Flask هم دارد که می‌توانید با آن برنامه‌های تحت‌وب بنویسید. به هر حال شما به عنوان برنامه‌نویس خودتان تصمیم می‌گیرید که با چه فریم‌ورکی یک برنامه تحت‌وب بسازید اما من به شما این قول را می‌دهم که اگر پایتون را به عنوان زبان برنامه‌نویسی خودتان انتخاب کنید، برای نوشتن یک برنامه تحت‌وب، هیچ مشکلی نخواهید داشت.
سرعت و چالاکی پایتون
شاید شما این روزها لغت استارت‌اپ را زیاد شنیده باشید، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در موفقیت یک استارت‌آپ اهمیت دارد، سرعت‌عمل است. اگر یک استارت‌آپ نتواند به موقع ایده‌هایش را پیاده‌سازی کند، هر چقدر هم که آن ایده‌ها جذاب باشد، شانس موفقیتش پایین خواهد آمد چرا که به طور قطع رقیبانش بیکار ننشته‌اند.
پایتون همه آنچه را که شما برای راه‌اندازی یک استارت‌آپ نیاز دارید، در اختیارتان خواهد گذاشت. شاید شما بخواهید برای اجرا کردن استارت‌آپ خودتان از زبان‌هایی مثل C یا جاوا استفاده کنید، من البته مخالفتی با این موضوع ندارم، اما این را بدانید کدهای لازم برای نوشتن یک برنامه به زبان پایتون تقربیا 5 برابر کمتر از جاوا و 10 برابر کمتر از C است و این یعنی نجات دادن زمان برای شما.
سرعت و چالاکی پایتون باعث می‌شود حتی استارت‌اپ‌های بسیار بزرگی که هدفشان این است که در آینده با زبانی مثل جاوا پیاده‌سازی شوند، حداقل برای شروع کارشان به سمت پایتون بیایند تا زمانشان تلف نشود.
امنیت بالا با پایتون
چند وقت پیش باشگاه رفته بودم که یکی از دوستان قدیمی‌ام را در آن‌جا دیدم. وقتی از او در مورد کارش پرسیدم به من گفت که شغلش در حوزه امنیت سایبری است. گپ و گفتگوی ما چند دقیقه‌ای ادامه داشت تا اینکه با شنیدن یک جمله از او بسیار شگفت‌زده شدم: “چند وقتی است که یادگیری پایتون را شروع کر‌ده ام.”
وقتی از دوستم درباره انگیزه‌اش از یادگیری پایتون پرسیدم، به من گفت: ” پسر! یادگیری پایتون خیلی راحته و همه کاری باهاش انجام می‌دم”.
دوستم می‌گفت مدت‌ها از جاوا استفاده می‌کردم اما وقتی می‌خواستم یک برنامه تست نفوذ بنویسم، ساعت‌ها وقتم را می‌گرفت، در حالیکه می‌توانستم همان برنامه را با پایتون راحت‌تر بنویسم و راحت‌تر هم اجرا کنم.
چیزی که از حرفای دوستم متوجه شده بودم این بود که در مباحث مربوط به امنیت سایبری، زمان فاکتور بسیار مهمی‌ است و اگر شما دیر بجنبید چه بسا نفرات بیشتری قربانی شوند، و درست به همین خاطر پایتون می‌تواند یک برنامه ایده‌آل برای چنین اهدافی باشد.
پایتون برای کارهای علمی و پژوهشی
در سال‌های کمی دورتر زبان فرترن، زبانی بود که بیشتر برای اهداف علمی و مهندسی استفاده می‌شود، اما در سال‌های اخیر بیشتر محققان از زبانی به نام MATLAB برای انجام محاسبات ریاضی استفاده می‌کنند.
تا مدت‌ها MATLAB بی‌رقیب بود تا اینکه دو پکیج NumPy و SciPyکه به زبان‌ پایتون نوشته شده بوند، منتشر شدند. بسیاری از محاسبات پیچیده ریاضی با این دو پکیج قابل انجام بود، و به همین خاطر بسیاری از افرادی که با محاسبات ریاضی سروکار داشتند، مثل مهندسان، کم‌کم به سمت پایتون مهاجرت کردند.
شاید کمی به تدریج اما قطعا با این روندی که در حال طی شدن است، پایتون به اصلی‌ترین زبان برای کارهای علمی تبدیل خواهد شد. باور کنید من شخصا تمام کدهای مربوط به پایان‌نامه کارشناسی ارشدم را که تماما شامل محاسبات سنگین ریاضی و ماتریسی بود با پایتون انجام دادم، و به همین خاطر واقعا به این اعتقاد دارم که تقریبا هیچ نیاز محاسباتی نیست که پایتون پاسخگوی آن نباشد.
مباحثی مثل هوش مصنوعی و یادگیری ماشین که امروزه رواج بسیاری بین مهندسان پیدا کرده است، تماما با پایتون قابل انجام است. به عنوان مثال پکیج‌هایی مثل scikit-learn، Keras و TensorFlow که همگی با پایتون نوشته‌ شده‌اند، امکانات بسیاری زیادی را برای چنین محاسباتی در اختیار شما قرار خواهند گذشت.
تنوع و انعطاف‌پذیری پایتون
شاید شما هم مثل من دغدغه داشتن یک رزومه کاری خوب را داشته باشید. حتما تایید می‌کنید که داشتن یک رزومه کاری مناسب، شرط اصلی برای پیدا کردن یک شغل مناسب است. فرض کنید چند خط زیر متعلق به رزومه کاری من باشد:
– توسعه برنامه‌های تحت دسکتاپ با ++C
– توسعه برنامه‌های بزرگ مقیاس با Java EE
– توسعه برنامه‌های تحت‌وب با PHP
خب شاید بگویید مرحبا چه رزومه خوبی، اما من می‌خواهم به شما این قول را بدهم که اگر پایتون را یاد بگیرید ده‌ها خط مثل خطوط بالا می‌توانید به رزومه خودتان اضافه کنید و این به خاطر تنوع کارهایی است که پایتون در اختیار شما قرار می‌دهد. مثلا تصور کنید خطوط زیر به رزومه من اضافه شود، می‌بینید که چقدر جذاب‌تر خواهد بود:
– برنامه‌نویسی سرور (بک اند) با پایتون
– آشنایی با فریم‌ورک جانگو
– توسعه‌دهنده وب با پایتون
– توسعه‌ نرم‌افزارهای مهندسی با پایتون
– توسعه‌دهنده یادگیری ماشین با پایتون
بنابراین تجربه شخصی که صادقانه می‌توانم در اختیار شما قرار دهم این است که از تنوع امکانات پایتون برای هر چه بهتر ساختن رزومه خودتان استفاده کنید تا شغل بهتر و در نهایت آینده بهتری از آن شما باشد.
خب حالا اگر آماده یادگیری پایتون هستید، با ما همراه باشید تا با همدیگر پایتون را شروع کنیم و از آن لذت ببریم. (ثبت نام در اینجا)

 

منبع: مقاله ای از آکادمی آی تی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *